תשע עובדות

 שכנראה לא ידעתם על כותנה ומצעי כותנה

מאת בית אהרוני

1

קצת היסטוריה.

לכותנה עבר מכובד. לכותנה המצרית למשל יש עבר עשיר שמתחיל אלפי שנים אחורה. המצרים הקדמונים טיפחו והשתמשו בכותנה כבר בשנת 12,000 לפני הספירה. הכותנה המצרית, הידועה בסיבי היסוד הארוכים שלה, הפכה במרוצת השנים לסמל של איכות, והשימוש בה בטקסטיל ממשיך להיות מוערך מאוד גם כיום.

2

עסק מוקפד: תהליך ההפרדה בין סיבי כותנה לזרעים משפיע משמעותית על איכות הכותנה. כותנה ארוכת סיכות, כמו כותנה מצרית או פימה, עוברת גינון קפדני כדי לשמר את אורך הסיבים. תשומת לב זו לתהליך תורמת לעמידות של יריעות כותנה איכותיות.

3

גם לרגישים. כותנה לרוב תהיה היפואלרגנית, וזה פחות סביר שתגרום לגירוי בעור או אלרגיות בהשוואה לחומרים סינתטיים. בחירה בכותנה איכותית מפחיתה עוד יותר את הסיכון לחשיפה לכימיקלים מזיקים, מה שהופך אותם לאופציה מתאימה לאנשים עם עור רגיש או אלרגיות.

4

עוד קצת היסטוריה: כותנה הייתה שחקן מפתח בתעשיית הטקסטיל במשך מאות שנים. העדויות המוקדמות ביותר של טקסטיל כותנה מתוארכות להודו העתיקה, שם כותנה נטוותה ונארגה לתוך בד כבר בשנת 3000 לפני הספירה. הידע של גידול כותנה וייצור טקסטיל התפשט בהדרגה לאזורים אחרים, כולל סין, המזרח התיכון ובסופו של דבר לאירופה.

5

הידעתם? בעוד שצפיפות החוטים משמשת לרוב כמדד לאיכות הבד, זה לא הגורם היחיד שיש לקחת בחשבון. סוג הכותנה ואיכות הסיבים חשובים לא פחות. צפיפות חוטים גבוהה יותר לא תמיד מבטיחה איכות טובה יותר אם הכותנה עצמה באיכות נמוכה יותר.

6

סדיני כותנה מגיעים באריגים שונים, כאשר פרקל וסטן הם הנפוצים ביותר. לפרקל יש תחושה ‘פריכה’ יותר, ואילו ליריעות סאטן יש גימור חלק ומבריק יותר. הבחירה ביניהם היא עניין של העדפה אישית.

7

לנשום עמוק: אחד היתרונות של מצעי 100% כותנה הוא יכולת הנשימה שלהם. כותנה מאפשרת זרימת אוויר, מה שעוזר לווסת את טמפרטורת הגוף שלנו במהלך השינה. זה הופך את מצעי הכותנה לבחירה פופולרית באיזורי אקלים שונים בעולם.

8

כוננות ספיגה! כותנה ידועה באיכויות הספיגה שלה. סדיני כותנה יכולים לסלק לחות מהגוף, מה שהופך אותם נוחים לשינה. כושר ספיגה זה תורם גם ליכולת החזקת הצבע של הבד, ומאפשרת צבעים עזים ועמידים לאורך זמן.

9

אורך סיבי הכותנה הוא גורם מכריע בקביעת האיכות והעמידות של מצעי הכותנה. כותנה ארוכה כמו כותנה מצרית היא מבוקשת מאוד למצעים. זאת משום שסיבים ארוכים יותר מייצרים חוטים חלקים וחזקים יותר, וכתוצאה מכך יריעות עמידות יותר בפני התקלפות ושפשופים. מאפיין זה תורם לאריכות החיים ולאיכות הכללית של סדינים 100% כותנה.

עגלת קניות
כלי נגישות

Powered by - Wemake

פתיחת צ'אט
💬 צריך עזרה?
היי, איך אפשר לעזור?